ITEM:ZSS Hardened Engine Mount - Mitsubishi 7-9 CT9A (6 Speed MT)
Reinforced engine mount made by hardness rubber create more strength than OE rubber mounts, reduce engine move significantly, and provide the maximum output under engine acceleration.
. Offers a more direct connection between the Drive-train and Chassis
. Increasing the life span
. Helps to put power down to the wheels
. Direct bolt-on with OEM components
. Increased stability during cornering and acceleration
Vehicle Fitment
- Mitsubishi Evolution 7/8/9 6 Speed MT
| Length | 21 |
|---|---|
| Width | 16 |
| Height | 10 |
| Car Makes | Mitsubishi |
| Car Model | Evolution 7-9 CT9A (6 Speed MT) |
| SKU | 7-ZSS671 |
| Brand | ZSS RACING |
| Shipping Weight | 10.0000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.300m |
$91.84
or 4 payments of $22.96 with
Info
$217.75
or 4 payments of $54.44 with
Info
$569.00
or 4 payments of $142.25 with
Info
$397.97
or 4 payments of $99.49 with
Info
$399.30
or 4 payments of $99.83 with
Info
$765.00
or 4 payments of $191.25 with
Info