ITEM:ZSS Hardened Engine Mounts - Toyota Supra JZA70 / JZA80 / Lexus SC Z30
Reinforced engine mount made by hardness rubber create more strength than OE rubber mounts, reduce engine move significantly, and provide the maximum output under engine acceleration.
. Offers a more direct connection between the Drive-train and Chassis
. Increasing the life span
. Helps to put power down to the wheels
. Direct bolt-on with OEM components
. Increased stability during cornering and acceleration
VEHICLE APPLICATIONS
| Length | 18 |
|---|---|
| Width | 11 |
| Height | 9 |
| Car Makes | Toyota |
| Car Model | Soarer JZZ30, Supra JZA70, Supra JZA80 |
| SKU | 7-ZSS290 |
| Brand | ZSS RACING |
| Shipping Weight | 10.0000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.300m |
$179.69
or 4 payments of $44.92 with
Info
$91.84
or 4 payments of $22.96 with
Info
$389.95
or 4 payments of $97.49 with
Info
$264.87
or 4 payments of $66.22 with
Info
$66.55
or 4 payments of $16.64 with
Info
$604.95
or 4 payments of $151.24 with
Info
$569.00
or 4 payments of $142.25 with
Info
$558.21
or 4 payments of $139.55 with
Info