ITEM:ZSS Engine Stopper All EJ Engines Subaru Impreza (GC/GF/GM/GD/GG/GE/GH/GR/GV/GP/GJ/VA/) Forester (SF/SG) Legacy/Liberty (BD/BG/BK/BL/BP)
Reinforced engine mount made by hardness rubber create more strength than OE rubber mounts, reduce engine move significantly, and provide the maximum output under engine acceleration.
. Offers a more direct connection between the Drive-train and Chassis
. Increasing the life span
. Helps to put power down to the wheels
. Direct bolt-on with OEM components
. Increased stability during cornering and acceleration
Vehicle Applications
Subaru Impreza 1st WRX GC/GF/GM 1992-2000
Subaru Impreza 2nd WRX GD/GG 2001-2006
Subaru Impreza3rd WRX GE/GH/GR/GV 2007-2011
Subaru Impreza 4th XV/Impreza GP/GJ 2012-2014
Subaru Impreza 5th WRX/STI VA 2014-
Subaru Forester 1st SF 1997-2002
Subaru Forester 2nd SG 2003-2008
Subaru Liberty/Legacy 2nd BD/BG/BK 1995-1998
Subaru Liberty/Legacy 4th BL/BP 2003-2008
Subaru Levorg 2014 -
| Length | 18 |
|---|---|
| Width | 11 |
| Height | 10 |
| Car Makes | Subaru |
| SKU | 6-ZSS959 |
| Brand | ZSS RACING |
| Shipping Weight | 10.0000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.300m |
$425.92
or 4 payments of $106.48 with
Info
$585.00
or 4 payments of $146.25 with
Info
$91.84
or 4 payments of $22.96 with
Info
$331.42
or 4 payments of $82.86 with
Info
$146.41
or 4 payments of $36.60 with
Info
$765.00
or 4 payments of $191.25 with
Info
$153.07
or 4 payments of $38.27 with
Info