TOYOTA GR YARIS 20+ STEERING RACK BRACE KIT
Q0940
item: TOYOTA GR YARIS 20+ STEERING RACK BRACE KIT
The steering rack brace stiffens up the mountings on subframe to reduce side to side movement of steering rack during hard cornering, result in significant improvement in steering response and accuracy.
. High strength steel construction
. Reduce unwanted steering rack movement
. Offer greater steering response and accuracy
(Q0940)
SKU
Q0940
Notes
- 2PCS/SET
- High Tensile Steel Construction
Vehicle Applications
| SKU | Q0940 |
| Brand | HARDRACE |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.160m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.190m |
(HR-1555-Q0940)
| SKU | HR-1555-Q0940 |
| Brand | HARDRACE |
| Shipping Weight | 25.0000kg |
| Shipping Width | 0.500m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.400m |