REAR SUBFRAME BRACE BMW, 5/6 SERIES GT, 7 SERIES, G11/G12, G30/G31, G32
Q0479
item: REAR SUBFRAME BRACE BMW, 5/6 SERIES GT, 7 SERIES, G11/G12, G30/G31, G32
HARDRACE Rear Sub-frame Brace are designed to stiffen up the chassis and reduce vehicle chassis flex. This will increase the rigidity of your car during high speed driving and hard cornering. This is why HARDRACE Rear Sub-frame Brace can maximizes the performance of the suspension and brings better handling feeling and quicker response.
. Reduce the chassis flex
. Increase the rigidity
(Q0479)
SKU
Q0479
Notes
- 1PCS/SET
- Not for Integral Active Steering IAS/HSR Equipped Models
| SKU | Q0479 |
| Brand | HARDRACE |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.240m |
| Shipping Length | 1.170m |
| Shipping Cubic | 0.034000000m3 |
(HR-1448-Q0479)
| SKU | HR-1448-Q0479 |
| Brand | HARDRACE |
| Shipping Weight | 25.0000kg |
| Shipping Width | 0.500m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.400m |