item: REAR TOE CONTROL ARM HONDA, CIVIC, INTEGRA, RD1-RD3 97-01, DC2 94-01, EG, EH, EJ1/2, EK3/4/5/9, EJ6/7/8/9, EM1
Toe arms allow for fine-tuned adjustments to the rear toe in/out setting of the vehicle. It helps to raise straight line stability and road control. Toe arm made with high-strength steel alloys to offer high durability, strength and yet remain light-weight.
. process and painting for the highest durability
. Provides stability, increase steering response
. Direct bolt on designed
(6110-BLK)
SKU
6110-BLK
Notes
Vehicle Applications
ACURA INTEGRA DC2 1994-2001
HONDA CR-V 1ST GEN RD1-RD3 1997-2001
HONDA INTEGRA DA 90-93
HONDA INTEGRA DC2 94-01 INCL TYPE-R
HONDA INTEGRA DC2 TYPE R 96-98
HONDA CIVIC EG EH EJ 92-95
HONDA CIVIC EK EJ EM1 96-00
| SKU | 6110-BLK |
| Brand | HARDRACE |
| Shipping Weight | 1.3600kg |
| Shipping Width | 0.155m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.320m |
| SKU | hr-6110-BLK |
| Brand | HARDRACE |
| Shipping Weight | 25.0000kg |
| Shipping Width | 0.500m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.400m |
$457.80
or 4 payments of $114.45 with
Info
$933.66
or 4 payments of $233.41 with
Info
$522.90
or 4 payments of $130.72 with
Info
$414.69
or 4 payments of $103.67 with
Info
$505.54
or 4 payments of $126.39 with
Info
$483.38
or 4 payments of $120.84 with
Info
$1,426.95
or 4 payments of $356.74 with
Info