item: REAR CAMBER KIT HONDA, CIVIC, CIVIC, FK8 FL5 TYPE-R, FC, 17-
HARDRACE camber kit reduces tyre wear and increase tyre durable. Equipped with superior quality bushing, provide advanced stability and accurate response steering, especially during high speed driving and cornering.
. One-piece, OEM design
. Provides stability
. Assists to reduce chassis twist and flex.
. Increases steering response
. process and painting for extended control arm life
(8647-S)
SKU
8647-S
Notes
Vehicle Applications
HONDA CIVIC FK8 TYPE-R 17-21
HONDA CIVIC FC 16-21
HONDA CR-V 5TH GEN 2017-2022
HONDA CIVIC FL5 TYPE-R 23-
HONDA CIVIC FE/FL 23-
ACURA INTEGRA DE 23-
| SKU | 8647-S |
| Brand | HARDRACE |
| Shipping Weight | 4.1500kg |
| Shipping Width | 0.185m |
| Shipping Height | 0.079m |
| Shipping Length | 0.378m |
| Shipping Cubic | 0.038000000m3 |
| SKU | hr-8647-S |
| Brand | HARDRACE |
| Shipping Weight | 25.0000kg |
| Shipping Width | 0.500m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.400m |
$457.80
or 4 payments of $114.45 with
Info
$405.30
or 4 payments of $101.33 with
Info
$588.00
or 4 payments of $147.00 with
Info
$558.60
or 4 payments of $139.65 with
Info
$717.15
or 4 payments of $179.29 with
Info
$401.10
or 4 payments of $100.28 with
Info
$299.35
or 4 payments of $74.84 with
Info