Description
This continuous duty ‘street warrior supports big horsepower and maintains the drivability necessary for a true high performance street car. Designed for high horsepower street/strip applications, EFI or Carbureted, it features our ‘dual chamber pumping mechanism.
* This product is not compatible for use with diesel fuel. For an engineered solution for diesel, please
Additional information
| Weight | 5.71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.5 x— 4.75 x— 4 in |
Mounting Configuration: External
| CARB or EFI | Power Adder | FUEL | Horsepower |
|---|---|---|---|
| EFI | Naturally Aspirated | Gas | 1900 |
| EFI | Naturally Aspirated | E85 | 1330 |
| CARB | Naturally Aspirated | Gas | 2300 |
| CARB | Naturally Aspirated | E85 | 1610 |
| EFI | Forced Induction | Gas | 1400 |
| EFI | Forced Induction | E85 | 980 |
| CARB | Forced Induction | Gas | 1700 |
| CARB | Forced Induction | E85 | 1190 |
P/N 11104: Eliminator Fuel Pump
This continuous duty ‘street warrior supports big horsepower and maintains the drivability necessary for a true high performance street car. Designed for high horsepower street/strip applications, EFI or Carbureted, it features our ‘dual chamber pumping mechanism.
Fuel Injected Engines:
up to 1900 HP - naturally aspirated
up to 1400 HP - forced air induction
Carbureted Engines:
up to 2300 HP - naturally aspirated
up to 1700 HP - forced air induction
ORB-12 inlet port and ORB-10 outlet port.
| SKU | aeromotive-11104 |
| Brand | AEROMOTIVE |
| Shipping Weight | 25.0000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.300m |
$482.55
or 4 payments of $120.64 with
Info
$189.00
or 4 payments of $47.25 with
Info
$255.80
or 4 payments of $63.95 with
Info
$239.95
or 4 payments of $59.99 with
Info
$289.00
or 4 payments of $72.25 with
Info
$515.16
or 4 payments of $128.79 with
Info