Description
Designed to feed serious EFI and Carbureted engines, gasoline, ethanol or methanol. The 12 Series Belt Drive Pump must be driven by a pulley and cog drive belt allowing the pump to be driven from your crankshaft. It can be used in high or low pressure applications.
Additional information
| Weight | 4.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.25 x— 7 x— 6.5 in |
Mounting Configuration: External
| CARB or EFI | Power Adder | FUEL | Horsepower |
|---|
P/N 11115: 12 Series Belt Drive Fuel Pump
12-GPM Belt Drive Mechanical Fuel Pump
Designed to feed serious EFI and Carbureted engines, gasoline, ethanol or methanol. The 12 Series Belt Drive Pump must be driven by a pulley and cog drive belt allowing the pump to be driven from your crankshaft. It can be used in high or low pressure applications.
EFI applications require high-flow return style regulators:
P/N , , or .
Sold Separately:
Mounting Bracket: P/N 11706
Cog Pulley: P/N .
Electric Priming/Starting Kit: P/N
View
| SKU | aeromotive-11115 |
| Brand | AEROMOTIVE |
| Shipping Weight | 25.0000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.300m |
$25.95
or 4 payments of $6.49 with
Info
$1,112.93
or 4 payments of $278.23 with
Info
$305.11
or 4 payments of $76.28 with
Info
$1,744.25
or 4 payments of $436.06 with
Info
$1,114.95
or 4 payments of $278.74 with
Info
$106.81
or 4 payments of $26.70 with
Info
$1,044.75
or 4 payments of $261.19 with
Info