Description
Track-tested by record setting, professional racers, the Aeromotive Pro Stock Regulators were designed to be used with the Aeromotive A2000 Fuel Pump (P/N 11202) in either single or dual carburetor applications. Utilizing a new stainless steel valve, aluminum bronze seat, and an innovative opposed-spring design, the Pro Stock Regulators are engineered to be the quickest responding, most reliable, highest flowing regulators on the market.
Additional information
| Weight | 1.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.5 × 4.75 × 4 in |
Mounting Configuration: External
| CARB or EFI | Power Adder | FUEL | Horsepower |
|---|
P/N 13208: Pro-Stock, 4-Port Regulator
Track-tested by record setting, professional racers, the Aeromotive Pro Stock Regulators were designed to be used with the Aeromotive A2000 Fuel Pump (P/N 11202) in either single or dual carburetor applications. Utilizing a new stainless steel valve, aluminum bronze seat, and an innovative opposed-spring design, the Pro Stock Regulators are engineered to be the quickest responding, most reliable, highest flowing regulators on the market.
| SKU | aeromotive-13208 |
| Brand | AEROMOTIVE |
| Shipping Weight | 10.0000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.300m |
$445.62
or 4 payments of $111.41 with
Info
$209.95
or 4 payments of $52.49 with
Info
$274.95
or 4 payments of $68.74 with
Info
$587.04
or 4 payments of $146.76 with
Info
$209.95
or 4 payments of $52.49 with
Info
$386.29
or 4 payments of $96.57 with
Info
$235.41
or 4 payments of $58.85 with
Info
$598.43
or 4 payments of $149.61 with
Info