ITEM: Steering Wheel Suede 14" ADR Retro Black Spoke + Indicator
PRODUCT INFORMATION
SW616OS-S Steering Wheel Suede 14" Retro Black Spoke + Indicator
This wheel offers the styling of our early release wheels updated with a suede leather finish. Perfect in either classic or modern vehicles and ADR complied when fitted with an approved SAAS Boss kit.
NB: Wheel may be supplied with a silver logo horn button in lieu of red
Features:
SPARES/SPECS
| Boss Kit Screw Set | BKS02 |
| Diameter | 14" / 350mm |
| Dish | 25mm |
| Grip | Suede |
| Horn Button | HBB (SAAS Logo) |
| Horn Button Facia Ring | SFPB |
| Spoke Finish | Black Alloy |
| Spoke Feature | Holes |
SHIPPING DETAILS
| SKU | SW616OS-S |
| Barcode | 9348391021190 |
| Length | 360mm |
| Width | 360mm |
| Height | 60mm |
| Cubic | 0.0078m2 |
| Weight | 1.30kg |
| SKU | SAAS-SW616OS-S |
| Brand | SAAS |
| Shipping Weight | 10.0000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.300m |
$240.90
or 4 payments of $60.23 with
Info
$240.90
or 4 payments of $60.23 with
Info
$163.90
or 4 payments of $40.98 with
Info
$174.90
or 4 payments of $43.73 with
Info
$163.90
or 4 payments of $40.98 with
Info
$97.90
or 4 payments of $24.48 with
Info