item: ROLL CENTER ADJUSTER MITSUBISHI, LANCER MIRAGE, OUTLANDER, 06-12, TIS 07-
By installing the HARDRACE Roll-Center Adjusters, it will correct the suspension geometry of a lowered car, putting the control arms back closer to its original position, resulting in increased steering response and stability while eliminating bump steer
. Decreases body roll
. Improves tyre contact patch with the road
. Increases steering wheel responsiveness
. Enables increased cornering force
(7660)
7660
| SKU | 7660 |
| Brand | HARDRACE |
| Shipping Weight | 0.9200kg |
| Shipping Width | 0.105m |
| Shipping Height | 0.088m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.002000000m3 |
| SKU | HR-1032-7660 |
| Brand | HARDRACE |
| Shipping Weight | 25.0000kg |
| Shipping Width | 0.500m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.400m |
$109.20
or 4 payments of $27.30 with
Info
$58.80
or 4 payments of $14.70 with
Info
$279.29
or 4 payments of $69.82 with
Info
$156.45
or 4 payments of $39.11 with
Info
$217.35
or 4 payments of $54.34 with
Info
$260.40
or 4 payments of $65.10 with
Info
$456.75
or 4 payments of $114.19 with
Info
$291.49
or 4 payments of $72.87 with
Info