item: REAR TOE ARM MERCEDES, C-CLASS, E-CLASS, SLK, R171 04-10, W202 93-00, W210 96-02
Toe arms allow for fine-tuned adjustments to the rear toe in/out setting of the vehicle. It helps to raise straight line stability and road control. Toe arm made with high-strength steel alloys to offer high durability, strength and yet remain light-weight.
. process and painting for the highest durability
. Provides stability, increase steering response
. Direct bolt on designed
(7869)
SKU
7869
Notes
Vehicle Applications
MERCEDES-BENZ C-CLASS W202 1993-2000
MERCEDES-BENZ E-CLASS W210 1996-2002
MERCEDES-BENZ SLK-CLASS R171 2004-2010
| SKU | 7869 |
| Brand | HARDRACE |
| Shipping Weight | 2.2200kg |
| Shipping Width | 0.155m |
| Shipping Height | 0.088m |
| Shipping Length | 0.320m |
| Shipping Cubic | 0.004000000m3 |
| SKU | hr-7869 |
| Brand | HARDRACE |
| Shipping Weight | 25.0000kg |
| Shipping Width | 0.500m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.400m |
$522.90
or 4 payments of $130.72 with
Info
$512.46
or 4 payments of $128.12 with
Info
$1,195.95
or 4 payments of $298.99 with
Info
$1,048.95
or 4 payments of $262.24 with
Info
$414.69
or 4 payments of $103.67 with
Info
$1,097.25
or 4 payments of $274.31 with
Info
$816.66
or 4 payments of $204.16 with
Info