item: HONDA CIVIC TYPE-R '17- FRONT SUBFRAME REINFORCED BRACE
HARDRACE is proud to announce the new front subframe reinforcement brace for Civic Type-R. The brace will reduce vehicle chassis flex and deflection to increase the rigidity of your car under high speed driving and hard cornering, resulting in better and quicker handling response.
. High strength steel alloy construction
. Reduce vehicle chassis flex
. Improve handling performance
(Q1002)
Q1002
| SKU | Q1002 |
| Brand | HARDRACE |
| Shipping Weight | 10.0000kg |
| Shipping Width | 0.500m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.700m |
| Shipping Cubic | 0.070000000m3 |
| SKU | HR-1380-Q1002 |
| Brand | HARDRACE |
| Shipping Weight | 25.0000kg |
| Shipping Width | 0.500m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.400m |
$130.20
or 4 payments of $32.55 with
Info
$260.40
or 4 payments of $65.10 with
Info
$8.79
or 4 payments of $2.20 with
Info
$162.75
or 4 payments of $40.69 with
Info
$191.10
or 4 payments of $47.77 with
Info
$28.89
or 4 payments of $7.22 with
Info
$130.20
or 4 payments of $32.55 with
Info