item: FRONT UPPER CAMBER KIT V2 MERCEDES, C-CLASS, GLC-CLASS, 16-PRESENT, S205 15-PRESENT, W205 15-PRESENT
HARDRACE camber kit reduces tyre wear and increase tyre durable. Made with superior quality bushing, provide advanced stability and accurate response steering, especially during high speed driving and cornering.
. Camber adjustment
. Provides stability
. Assists to reduce chassis twist and flex.
. Increases steering response
. process and painting for extended control arm life
*Extremely lowered cars may not be able to achieve +1.5 degrees, please check inner fender space
(Q0504)
SKU
Q0504
Notes
Vehicle Applications
MERCEDES-BENZ C-CLASS W205 2015-2021
MERCEDES-BENZ C-CLASS S205 2015-PRESENT
MERCEDES-BENZ GLC-CLASS 2016-2022
| SKU | Q0504 |
| Brand | HARDRACE |
| Shipping Weight | 8.0000kg |
| Shipping Width | 0.390m |
| Shipping Height | 0.180m |
| Shipping Length | 0.540m |
| Shipping Cubic | 0.038000000m3 |
| SKU | hr-Q0504 |
| Brand | HARDRACE |
| Shipping Weight | 25.0000kg |
| Shipping Width | 0.500m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.400m |
$664.17
or 4 payments of $166.04 with
Info
$664.17
or 4 payments of $166.04 with
Info
$593.25
or 4 payments of $148.31 with
Info
$1,401.66
or 4 payments of $350.42 with
Info
$1,195.95
or 4 payments of $298.99 with
Info
$223.65
or 4 payments of $55.91 with
Info
$578.38
or 4 payments of $144.59 with
Info
$854.10
or 4 payments of $213.53 with
Info