item: FRONT LOWER CONTROL ARM AUDI, VOLKSWAGEN, CC, PASSAT, SHARAN, TIGUAN, TT, 5N 07-16, 08-ON, TYP 7N 10-PRESENT, B6/B7
The control arm made with HARDENED steel and compound with superior quality bushing. A good control arm can regulate the movement of wheels quickly each time you turn or corner.
. Aluminum forged for the highest durability
. Equipped with premium quality bushings
. Superior strength and durability
. OEM direct replacement
. Dramatically improving handling performance
. Lightweight design
(7919)
SKU
7919
Notes
Vehicle Applications
VOLKSWAGEN TIGUAN 1ST GEN 5N 2007-2016
VOLKSWAGEN CC PASSAT 2008-
VOLKSWAGEN SHARAN 2ND GEN TYP 7N 2010-PRESENT
AUDI Q3 8U 2011-2018
| SKU | 7919 |
| Brand | HARDRACE |
| Shipping Weight | 7.4150kg |
| Shipping Width | 0.167m |
| Shipping Height | 0.382m |
| Shipping Length | 0.545m |
| Shipping Cubic | 0.035000000m3 |
| SKU | hr-7919 |
| Brand | HARDRACE |
| Shipping Weight | 25.0000kg |
| Shipping Width | 0.500m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.400m |
$664.17
or 4 payments of $166.04 with
Info
$664.17
or 4 payments of $166.04 with
Info
$593.25
or 4 payments of $148.31 with
Info
$1,401.66
or 4 payments of $350.42 with
Info
$1,195.95
or 4 payments of $298.99 with
Info
$223.65
or 4 payments of $55.91 with
Info
$578.38
or 4 payments of $144.59 with
Info
$854.10
or 4 payments of $213.53 with
Info