item: FRONT CASTER ADJUSTING KIT HONDA, CIVIC EG, EH '92-'95, EJ '96-'00, INTEGRA '94-'01
Hardrace caster adjusting kit is designed to add caster adjustability to your Civic & Integra with OE 2-piece type control arms. Simply by adding the washers between the two sections of LCA, you can achieve 0~2.5 degress of caster gain without any other suspension modification, defenetily a great way to improve steering response and straight line stability.
(Q1058)
SKU
Q1058
Notes
Vehicle Applications
HONDA INTEGRA DC2 94-01 INCL TYPE-R
HONDA CIVIC EG EH EJ 92-95
HONDA CIVIC EK EJ EM1 96-00
| SKU | Q1058 |
| Brand | HARDRACE |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.200m |
| SKU | hr-Q1058 |
| Brand | HARDRACE |
| Shipping Weight | 25.0000kg |
| Shipping Width | 0.500m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.400m |
$664.17
or 4 payments of $166.04 with
Info
$664.17
or 4 payments of $166.04 with
Info
$593.25
or 4 payments of $148.31 with
Info
$1,401.66
or 4 payments of $350.42 with
Info
$1,195.95
or 4 payments of $298.99 with
Info
$223.65
or 4 payments of $55.91 with
Info
$578.38
or 4 payments of $144.59 with
Info
$854.10
or 4 payments of $213.53 with
Info