Fan clutches reduce the drain of engine power and improve the efficiency of a vehicle's cooling system. A fluid coupling devices which provide air flow through the radiator by using the water pump shaft to power a fan blade. Thermal fan clutches have a built-in thermostat coil spring that detects the air temperature passing through the radiator and air conditioning condenser.
*PLEASE REFER TO SELECTION GUIDE
| SPECIFICATIONS | |
| TYPE | B |
| ROTATION | CW |
| OVERALL DIAMETER A | 183.6 |
| PILOT DIAMETER B | 16.0/19.1 |
| PILOT DEPTH C | 14.2 |
| FLANGE CIRCLE D | 58.9 |
| FAN MOUNT HEIGHT E | 27.7 |
| FAN BOLT CIRCLE F | 82.6 |
| FAN MOUNT DIAMETER G | 66.3 |
| OVERALL HEIGHT H | 67.8 |
| BOLT / NUT TYPE (FAN TO CLUTCH) | 5/16-18 BOLT |
| SKU | daviescraig-dc2765 |
| Brand | DAVIES CRAIG |
| Shipping Weight | 10.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.250m |
$188.30
or 4 payments of $47.08 with
Info
$172.02
or 4 payments of $43.01 with
Info
$101.08
or 4 payments of $25.27 with
Info
$253.38
or 4 payments of $63.34 with
Info
$250.00
or 4 payments of $62.50 with
Info
$230.60
or 4 payments of $57.65 with
Info
$348.00
or 4 payments of $87.00 with
Info