Description
Billet mounting bracket provides a reliable mounting platform for Aeromotive Spur Gear, 6-Series and 12-Series Hex Drive Mechanical Fuel Pumps in a belt drive application. CNC machined from 6065 T6 Aluminum for light weight and strength. The perfect mounting solution for your Aeromotive Mechanical Fuel Pump.
Features integral tear-drop shape with arched slots to allow sweeping the pump toward and away from the drive-mandrel / drive-pulley for easy belt tension adjustments.
Additional information
| Weight | 1.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.5 × 4.75 × 4 in |
Mounting Configuration: External
| CARB or EFI | Power Adder | FUEL | Horsepower |
|---|
P/N 11708: Belt Drive Bracket, Passenger’s Side
Billet mounting bracket provides a reliable mounting platform for Aeromotive Spur Gear, 6-Series and 12-Series Hex Drive Mechanical Fuel Pumps in a belt drive application. CNC machined from 6065 T6 Aluminum for light weight and strength. The perfect mounting solution for your Aeromotive Mechanical Fuel Pump.
Features integral tear-drop shape with arched slots to allow sweeping the pump toward and away from the drive-mandrel / drive-pulley for easy belt tension adjustments.
| SKU | aeromotive-11708 |
| Brand | AEROMOTIVE |
| Shipping Weight | 10.0000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.300m |
$5.95
or 4 payments of $1.49 with
Info
$22.95
or 4 payments of $5.74 with
Info
$14.95
or 4 payments of $3.74 with
Info
$219.96
or 4 payments of $54.99 with
Info
$22.95
or 4 payments of $5.74 with
Info
$17.95
or 4 payments of $4.49 with
Info
$36.45
or 4 payments of $9.11 with
Info
$294.88
or 4 payments of $73.72 with
Info