VP U16 Unleaded Racing Fuel
U16 - The perfect option for any racer wanting a high octane, non-oxygenated unleaded racing fuel.
*U16 contains NO MTBE and is suitable for use in any watersport application.
| Parameter | Value |
|---|---|
| MON | 99 |
| RON | 109 |
| Oxygen Content | 0% |
| RVP | 7.88 psi |
| Stoich AFR | 14.46 |
Dangerous Goods ~ Pick Up Only
| SKU | VP-U16-19 |
| Brand | VP RACING FUEL |
| Shipping Weight | 25.0000kg |
| Shipping Width | 0.350m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.200m |
$47.06
or 4 payments of $11.77 with
Info
$37.18
or 4 payments of $9.29 with
Info
$106.10
or 4 payments of $26.52 with
Info
$429.00
or 4 payments of $107.25 with
Info