VP M5 Racing Methanol - 19 Litre
M5 is simply the best performing methanol on the market. With its upgraded combustion additives, M5 will make more power than M1, meaning 5-7% more power than standard methanol, while still offering better protection against detonation.
Like M1, M5Õs improved vaporization offers a wider acceptable range of air/fuel ratios and tuning, as well as faster combustion speeds.
*M5 is not pure methanol and wonÕt pass a water test.
| Parameter | Value |
|---|---|
| Specific Gravity | 0.815 |
Dangerous Goods ~ Pick Up Only
| SKU | VP-M5-20 |
| Brand | VP RACING FUEL |
| Shipping Weight | 25.0000kg |
| Shipping Width | 0.350m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.200m |
$793.80 $793.08
or 4 payments of $198.27 with
Info
$37.18
or 4 payments of $9.29 with
Info
$541.60
or 4 payments of $135.40 with
Info