Timing Tool Kits
| Fuel Type | Diesel |
|---|---|
| Suits | BMW: 1 Series (E87) 2.0L (M47TUD20) 2006 - 2010 3 Series (E46, E90 - E92) 2.0L, 3.0L (M47, M57) 2000 - 2008 5 Series (E39, E60, E61) 3.0L (M57, M57) 2000 - 2012 7 Series (E66) 3.0L (M57D30) 2007 - 2012 X3 (E83) 2.0L, 3.0L (M47, M57) 2005 - 2011 X5 (E53, E70) 3.0L (M57) 2003 - 2010 X6 (E71) 3.0L (M57D30) 2008 - 2010 *Abbreviated list only, for complete vehicle application listings please use the Tridon Part Finder |
| Name | Qty |
|---|---|
| A - Chain Tensioner Lock Pin | 1 |
| B - Crankshaft Locking Pin | 1 |
| C - Timing Chain Tensioner Locking Pin | 1 |
| D - High-Pressure Fuel Pump Sprocket Puller | 1 |
| E - Camshaft Alignment Tool | 1 |
| F - Camshaft Locking Pin | 1 |
| G - Camshaft Alignment Tool | 1 |
| H - Crankshaft Alignment Tool | 1 |
| I - Socket | 1 |
| SKU | TOLEDO-304741 |
| Brand | TOLEDO |
| Shipping Weight | 6.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.200m |
$15.81
or 4 payments of $3.95 with
Info
$239.72
or 4 payments of $59.93 with
Info
$627.14
or 4 payments of $156.78 with
Info
$32.16
or 4 payments of $8.04 with
Info
$27.51
or 4 payments of $6.88 with
Info
$24.83
or 4 payments of $6.21 with
Info