Timing Tool Kits
| Fuel Type | Diesel |
|---|---|
| Suits | BMW: 118i (E88) 2.0L (N43B20) 2009 - 2012 120i (E87) 2.0L (N46B20) 2007 - 2011 120i (E88) 2.0L (N46B20) 2008 - 2012 *Abbreviated list only, for complete vehicle application listings please use the Tridon Part Finder |
| Name | Qty |
|---|---|
| A - Chain Tensioner Lock Pin | 1 |
| B - Timing Chain Pre-Tensioning Tool | 1 |
| C - Flywheel Timing Pin | 1 |
| D - Camshaft Position (CMP) Sensor Disc Setting Tool | 1 |
| E - Camshaft Alignment Tool | 1 |
| F - Balancer Shaft Alignment Tool | 1 |
| SKU | TOLEDO-304740 |
| Brand | TOLEDO |
| Shipping Weight | 16.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.200m |
$53.58
or 4 payments of $13.39 with
Info
$57.21
or 4 payments of $14.30 with
Info
$264.02
or 4 payments of $66.00 with
Info
$114.14
or 4 payments of $28.54 with
Info