ITEM: Super Suction Kit, 1989-1994 Nissan Skyline (GTR32-RB26DETT) D-Jetro compatible with MAP Sensor
The Super Suction Kit is an intake adapter kit for hardcore enthusiasts wishing to convert their fuel injection system to D-Jetro (Pressure sensor type) or switch airflow meters with a higher capacity version from a different vehicle. This allows tuners to transcend the limitations of the factory fuel injection system and unleash the true power potential of their modified engine. The kit comes with a replacement intake pipe, filter, airflow meter clip (L-Jetro versions only) and all necessary hardware. D-Jetro versions require the installation of the separately sold pressure sensor, pressure sensor harness, intake air temp sensor and its corresponding harness.
- MAF adapter kits (L-Jetro models) and MAP converted kits (D-Jetro models) available.
| Bolt-On | Yes |
|---|---|
| Part Number | 538-N251 |
| Year | 1990, 1991, 1992, 1993, 1994 |
| Make | Nissan |
| Model | Skyline |
| Body Style | All |
| Engine | RB26DETT |
| Chassis | BCNR32 |
| Power Intake Replacement P/N | 500-A024 x 2 |
| Notes | ***Off-Road Use Only*** |
![]() | WARNING: California Prop 65 Cancer & Reproductive Harm www.p65warnings.ca.gov |
| SKU | apexi-538-N251 |
| Brand | APEXI |
| Shipping Weight | 25.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.400m |
$1,138.10
or 4 payments of $284.52 with
Info
$2,099.00
or 4 payments of $524.75 with
Info
$2,099.00
or 4 payments of $524.75 with
Info
$473.10
or 4 payments of $118.28 with
Info
$112.10
or 4 payments of $28.02 with
Info
$283.10
or 4 payments of $70.78 with
Info
$948.10
or 4 payments of $237.03 with
Info
$378.10
or 4 payments of $94.53 with
Info