ITEM: Super Suction Hose Kit (Silicone-Suction) - Toyota GR86 / Subaru BRZ (2022+)
PRODUCT FEATURES:
- Reduces suction resistance and improves engine response
- Achieves smooth gradual intake by giving smooth taper structure
- 25% lighter than factory intake hose
- Factory replacement filter installs in minutes
- Easy Cleaning and maintenance
- Silicone Suction Intake Hose- to minimize heat soak and maintain lower intake air temps.
| Bolt-On | Yes |
|---|---|
| Part Number | 539-T003 |
| Year | 2022+ |
| Make | Toyota, Subaru |
| Model | GR86, BRZ |
| Body Style | 2-Door Coupe |
| Engine | 2.4 L FA24D H4 |
| Chassis | ZN8, ZD8 |
| Notes | 4-Ply Silicone Hose, (ID-80mm Throttle Body Side, ID-78.5mm Intake Box Side) |
![]() | WARNING: California Prop 65 Cancer & Reproductive Harm www.p65warnings.ca.gov |
| SKU | apexi-539-T003 |
| Brand | APEXI |
| Shipping Weight | 18.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.400m |
$701.10
or 4 payments of $175.28 with
Info
$3,280.00
or 4 payments of $820.00 with
Info
$625.10
or 4 payments of $156.28 with
Info
$2,099.00
or 4 payments of $524.75 with
Info
$2,099.00
or 4 payments of $524.75 with
Info
$2,099.00
or 4 payments of $524.75 with
Info
$2,099.00
or 4 payments of $524.75 with
Info
$2,099.00
or 4 payments of $524.75 with
Info