19301-AP1-000
The Spoon Sports Low Temp Thermostat lowers the valve opening start temperature by about 10 ° C and the fully open temperature by about 10 ° C from normal operating temperatures. This difference becomes the difference in the amount of heat exchange, and the increased heat resistances. It is a Honda tradition that a shutter is required in extremely cold weather to help bring coolant operating temps up to normal running temperatures.
Applications: Honda S2000 99-09 AP1 AP2
| SKU | 19301-AP1-000 |
| Brand | SPOON |
| Shipping Weight | 0.4100kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.100m |
| SKU | 19301-AP1-000 |
| Brand | SPOON |
| Shipping Weight | 0.4100kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000250000m3 |
$66.73
or 4 payments of $16.68 with
Info
$55.75
or 4 payments of $13.94 with
Info
$17.80
or 4 payments of $4.45 with
Info
$44.88
or 4 payments of $11.22 with
Info
$443.94
or 4 payments of $110.98 with
Info
$68.92
or 4 payments of $17.23 with
Info
$44.88
or 4 payments of $11.22 with
Info
$310.49
or 4 payments of $77.62 with
Info