ITEM: SAAS Kombat Seat Dual Recline Blue ADR Compliant
PRODUCT INFORMATION
E1003 SAAS Kombat Seat Dual Recline Blue ADR Compliant
Features:
Fitting Notes:
SAAS Seats are best fitted in conjunction with either of the following components:
The process of putting a new seat in your vehicle requires a custom subframe (providing an attachment point to the vehicle floor). We recommended you consult an approved engineer to fabricate mounting brackets - accredited engineers can also supply you with a seating label which reflects the new seating arrangements.
SPARES/SPECS
| ADR Compliance | ADR 3/02 - Seat and Seat Anchorages 2005 |
| Seat and Anchorage Longitudinal 20g Test | ADR 3/02 5.5.1.1 & 5.5.2 |
| Rearward Backrest Test | ADR 3/02 5.5. 3 |
| Energy Dissipation Test | ADR 3/02 6.4 |
| Head Restraint Test | ADR 22/00 |
SHIPPING DETAILS
| SKU | E1003 |
| Barcode | 9348391005305 |
| Length | 1300mm |
| Width | 570mm |
| Height | 300mm |
| Cubic | 0.2223m2 |
| Weight | 19.50kg |
| SKU | SAAS-E1003 |
| Brand | SAAS |
| Shipping Weight | 50.0000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.300m |
$399.00
or 4 payments of $99.75 with
Info
$419.00
or 4 payments of $104.75 with
Info
$419.00
or 4 payments of $104.75 with
Info
$602.22
or 4 payments of $150.56 with
Info
$602.22
or 4 payments of $150.56 with
Info
$658.90
or 4 payments of $164.72 with
Info