item: ROLL CENTER ADJUSTER TOYOTA, LEXUS, ALTEZZA, CROWN, CROWN MAJESTA, IS, MARK II/CHASER, XE10 99-05, JZS 17# 99-07, JZS, UZS
By installing the HARDRACE Roll-Center Adjusters, it will correct the suspension geometry of a lowered car, putting the control arms back closer to its original position, resulting in increased steering response and stability while eliminating bump steer
. Decreases body roll
. Improves tyre contact patch with the road
. Increases steering wheel responsiveness
. Enables increased cornering force
(6838)
6838
| SKU | 6838 |
| Brand | HARDRACE |
| Shipping Weight | 0.6800kg |
| Shipping Width | 0.105m |
| Shipping Height | 0.088m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.002000000m3 |
| SKU | HR-1039-6838 |
| Brand | HARDRACE |
| Shipping Weight | 25.0000kg |
| Shipping Width | 0.500m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.400m |
$321.30
or 4 payments of $80.33 with
Info
$217.35
or 4 payments of $54.34 with
Info
$163.80
or 4 payments of $40.95 with
Info
$344.40
or 4 payments of $86.10 with
Info
$227.85
or 4 payments of $56.96 with
Info
$326.55
or 4 payments of $81.64 with
Info
$81.90
or 4 payments of $20.48 with
Info