item: REAR FRONT LATERAL ARM BUSHING SUBARU, IMPREZA, LEGACY, SF 97-02, STI GC/GF/GM 92-00, WRX GC/GF/GM 92
HARDENED rubber bushing made with high strength and anti-crack rubber material, solid steering response and driving suspension feel, resist side inclined while cornering at high speed maneuvers
. Reduces vibration
. Provides stability
. Increase steering response
. OEM direct replacement
. Regular greasing not required
. No noise or squeaks
(7240)
SKU
7240
Notes
Vehicle Applications
SUBARU IMPREZA WRX GC/GF/GM 92-2000
SUBARU IMPREZA WRX GD/GG 01-06
SUBARU IMPREZA 1ST GEN STI GC/GF/GM 1992-2000
SUBARU IMPREZA 2ND GEN STI GD/GG 2001-2006
SUBARU FORESTER 1ST GEN SF 1997-2002
SUBARU FORESTER 2ND GEN SG 2003-2008
SUBARU LEGACY 2ND GEN BD/BG/BK 1995-1998
| SKU | 7240 |
| Brand | HARDRACE |
| Shipping Weight | 0.5900kg |
| Shipping Width | 0.105m |
| Shipping Height | 0.088m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.002000000m3 |
| SKU | hr-7240 |
| Brand | HARDRACE |
| Shipping Weight | 25.0000kg |
| Shipping Width | 0.500m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.400m |
$76.51
or 4 payments of $19.13 with
Info
$126.89
or 4 payments of $31.72 with
Info
$38.19
or 4 payments of $9.55 with
Info
$154.85
or 4 payments of $38.71 with
Info
$65.73
or 4 payments of $16.43 with
Info
$132.21
or 4 payments of $33.05 with
Info
$274.97
or 4 payments of $68.74 with
Info
$325.46
or 4 payments of $81.36 with
Info