ITEM: Oil Filter Sandwich Plate Billet Black 4X4
PRODUCT INFORMATION
SGAP3 Oil Filter Sandwich Plate Billet Black 4X4*
If you're running aftermarket gauges and/or lights, chances are you'll need a way of mounting the associated senders/switches into an oil gallery. This may be done for a single additional sender via one of our brass adaptors , but if you have multiple senders, or have space constraints, then a sandwich plate is probably your best solution.
Features:
Fitment Notes:
* NB - this adaptor is NOT suitable for Toyota 1HZ / 1HD-T / 1KZ-TE engines due to the increased length of the standard oil filter/pump threaded bolt
SHIPPING DETAILS
| SKU | SGAP3 |
| Barcode | 9348391019128 |
| Length | 150mm |
| Width | 40mm |
| Height | 180mm |
| Cubic | 0.0011m2 |
| Weight | 0.40kg |
| SKU | SAAS-SGAP3 |
| Brand | SAAS |
| Shipping Weight | 8.0000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.300m |