Please purchase the item according to the part number
Item: NGK Spark Plug Resistor VG (BPR6EF)
NGK
Since 1936, NGK Spark Plugs has been the world leader in technology, innovation, and world-class quality in the design of spark plugs and oxygen sensors.
NGK has built a reputation for quality and reliability. With state-of-the-art manufacturing, inventory and distribution facilities in Irvine, California; Sissonville, West Virginia; Chicago, Illinois, NGK is dedicated to providing our customers with the finest products and service possible.
NGK has built a reputation for quality and reliability; manufacturing spark plugs for virtually every automotive, motorcycle, marine and small engine application. With state-of-the-art manufacturing, inventory and distribution facilities, NGK is dedicated to providing customers with world-class products and services. NGK has built a reputation for quality and reliability, and a commitment to excellence continues to be the driving force behind the company’s advanced research and development programs
| Brand | NGK |
|---|---|
| Multipack | Singular |
| Part Number | BPR6EF |
| Types | Spark Plugs - Copper |
| Warranty | Manufacturers warranty |
| MAKE | MODEL | YEAR | SERIES | BODY | TYPE | NOTE |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HSV | Clubsport | 1993 - 1995 | VR 5.0 V8 (185kw) | Wagon | Petrol | -- |
| HSV | Clubsport | 1995 - 1997 | VS 5.0 V8 (185kw) | Wagon | Petrol | -- |
| HSV | Grange | 1996 - 1998 | VS 5.7 V8 (215kw) | Sedan | Petrol | -- |
| HSV | Grange | 1999 - 2000 | WH 3.8 V6 Supercharged (180kw) | Sedan | Petrol | -- |
| HSV | Senator | 1993 - 1995 | VR 5.7 V8 (215kw) | Sedan | Petrol | -- |
| HSV | GTS | 1997 - 1999 | VT 5.7 V8 (220kw) | Sedan | Petrol | -- |
| HSV | GTS | 1995 - 1996 | VS 5.7 V8 (215kw) | Sedan | Petrol | -- |
| HSV | GTS | 1994 - 1995 | VR 5.7 V8 (215kw) | Sedan | Petrol | -- |
| HSV | Manta | 1995 - 1997 | VS 5.0 V8 (185kw) | Sedan | Petrol | -- |
| HSV | Manta | 1997 - 1999 | VT 5.0 V8 (195kw) | Sedan | Petrol | -- |
| HSV | XU8 | 1999 - 1999 | VT 5.0 V8 (195kw) | Sedan | Petrol | -- |
| HSV | Maloo | 1992 - 1993 | VP 5.0 V8 (180kw) | Ute | Petrol | -- |
| SKU | NGK-BPR6EF |
| Brand | NGK |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.050m |
$12.08
or 4 payments of $3.02 with
Info