Please purchase the item according to the part number
Item: NGK Spark Plug Resistor VG (BKR5EYA-11) 1 pc
NGK
Since 1936, NGK Spark Plugs has been the world leader in technology, innovation, and world-class quality in the design of spark plugs and oxygen sensors.
NGK has built a reputation for quality and reliability. With state-of-the-art manufacturing, inventory and distribution facilities in Irvine, California; Sissonville, West Virginia; Chicago, Illinois, NGK is dedicated to providing our customers with the finest products and service possible.
NGK has built a reputation for quality and reliability; manufacturing spark plugs for virtually every automotive, motorcycle, marine and small engine application. With state-of-the-art manufacturing, inventory and distribution facilities, NGK is dedicated to providing customers with world-class products and services. NGK has built a reputation for quality and reliability, and a commitment to excellence continues to be the driving force behind the company’s advanced research and development programs
| Brand | NGK |
|---|---|
| Spanner Size | 16,0 mm |
| Outer thread [mm] | 14,0 |
| Thread Length [mm] | 19 |
| Spark Plug |
|
| Spark Position [mm] | 4 |
| Engine Codes |
|
| Multipack | Singular |
| OE Numbers |
|
| Part Number | BKR5EYA-11 |
| Types | Spark Plugs - Copper |
| Warranty | Manufacturers warranty |
| MAKE | MODEL | YEAR | SERIES | BODY | TYPE | NOTE |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Toyota | Yaris | 2005 - 2011 | 1.3 (NCP90R) | Hatchback | Petrol | -- |
| Toyota | Corolla | 2001 - 2007 | 1.8 (ZZE122R) | Sedan | Petrol | -- |
| Toyota | Corolla | 2001 - 2007 | 1.8 (ZZE122R) | Wagon | Petrol | -- |
| Toyota | Corolla | 2001 - 2007 | 1.8 (ZZE122R) | Hatchback | Petrol | -- |
| Toyota | Corolla | 1991 - 1998 | 1.6 i 20V (AE101) | Sedan | Petrol | -- |
| Toyota | Echo | 1999 - 2005 | 1.3 | Hatchback | Petrol | -- |
| Toyota | MR 2 | 1999 - 2007 | 1.8 16V VT-i (ZZW30) | Convertible | Petrol | -- |
| Toyota | Yaris | 2011 - 2018 | 1.3 (NCP130R) | Hatchback | Petrol | -- |
| Toyota | Corolla | 2001 - 2005 | 1.8 (ZZE122R) | Sedan | Petrol | -- |
| Toyota | Corolla | 2002 - 2005 | 1.8 (ZZE122R) | Hatchback | Petrol | -- |
| Toyota | Corolla | 2002 - 2005 | 1.8 (ZZE122R) | Wagon | Petrol | -- |
| Toyota | Corolla | 2005 - 2007 | 1.8 (ZZE122R) | Hatchback | Petrol | -- |
| Toyota | Corolla | 2005 - 2007 | 1.8 (ZZE122R) | Sedan | Petrol | -- |
| Toyota | Corolla | 2005 - 2007 | 1.8 (ZZE122R) | Wagon | Petrol | -- |
| SKU | NGK-BKR5EYA-11 |
| Brand | NGK |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.050m |
$10.73
or 4 payments of $2.68 with
Info
$47.18
or 4 payments of $11.79 with
Info