Please purchase the item according to the part number
Item: NGK Spark Plug Platinum (PZFR5N-11T)
NGK
Since 1936, NGK Spark Plugs has been the world leader in technology, innovation, and world-class quality in the design of spark plugs and oxygen sensors.
NGK has built a reputation for quality and reliability. With state-of-the-art manufacturing, inventory and distribution facilities in Irvine, California; Sissonville, West Virginia; Chicago, Illinois, NGK is dedicated to providing our customers with the finest products and service possible.
NGK has built a reputation for quality and reliability; manufacturing spark plugs for virtually every automotive, motorcycle, marine and small engine application. With state-of-the-art manufacturing, inventory and distribution facilities, NGK is dedicated to providing customers with world-class products and services. NGK has built a reputation for quality and reliability, and a commitment to excellence continues to be the driving force behind the company’s advanced research and development programs
| Brand | NGK |
|---|---|
| Spanner Size | 16,0 mm |
| Outer thread [mm] | 14,0 |
| Thread Length [mm] | 19 |
| Spark Plug |
|
| Spark Position [mm] | 7 |
| Engine Codes |
|
| Multipack | Singular |
| OE Numbers |
|
| Part Number | PZFR5N-11T |
| Types | Spark Plugs - Platinum |
| Warranty | Manufacturers warranty |
| MAKE | MODEL | YEAR | SERIES | BODY | TYPE | NOTE |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Audi | A3 | 2004 - 2008 | 2.0 FSI (8P) | Hatchback | Petrol | -- |
| Skoda | Octavia | 2004 - 2008 | 2.0 FSI (1Z3) | Hatchback | Petrol | -- |
| Skoda | Octavia | 2004 - 2008 | 2.0 FSI (1Z5) | Wagon | Petrol | -- |
| Volkswagen | Passat | 2005 - 2010 | 2.0 FSI (3C2) | Sedan | Petrol | -- |
| Volkswagen | Jetta | 2005 - 2010 | 2.0 FSI (1K) | Sedan | Petrol | -- |
| Volkswagen | Eos | 2007 - 2008 | 2.0 FSI (1F) | Convertible | Petrol | -- |
| Audi | A3 | 2003 - 2008 | 2.0 FSI (8P) | Hatchback | Petrol | -- |
| Volkswagen | Golf | 2004 - 2008 | 2.0 FSI Mk5 (110kw) | Hatchback | Petrol | -- |
| Volkswagen | Touran | 2003 - 2005 | 2.0 FSI (1T1) | MPV | Petrol | -- |
| SKU | NGK-PZFR5N-11T |
| Brand | NGK |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.050m |