Please purchase the item according to the part number
Item: NGK Spark Plug Platinum (PMR8A)
NGK
Since 1936, NGK Spark Plugs has been the world leader in technology, innovation, and world-class quality in the design of spark plugs and oxygen sensors.
NGK has built a reputation for quality and reliability. With state-of-the-art manufacturing, inventory and distribution facilities in Irvine, California; Sissonville, West Virginia; Chicago, Illinois, NGK is dedicated to providing our customers with the finest products and service possible.
NGK has built a reputation for quality and reliability; manufacturing spark plugs for virtually every automotive, motorcycle, marine and small engine application. With state-of-the-art manufacturing, inventory and distribution facilities, NGK is dedicated to providing customers with world-class products and services. NGK has built a reputation for quality and reliability, and a commitment to excellence continues to be the driving force behind the company’s advanced research and development programs
| Brand | NGK |
|---|---|
| Spanner Size | 16,0 mm |
| Outer thread [mm] | 10,0 |
| Thread Length [mm] | 19 |
| Spark Plug |
|
| Spark Position [mm] | 2 |
| Engine Codes |
|
| Multipack | Singular |
| OE Numbers |
|
| Part Number | PMR8A |
| Types | Spark Plugs - Platinum |
| Warranty | Manufacturers warranty |
| MAKE | MODEL | YEAR | SERIES | BODY | TYPE | NOTE |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ferrari | F355 GTS | 1994 - 2000 | 3.5 Spider (280kw) | Convertible | Petrol | -- |
| Maserati | 3200 GT | 1998 - 2002 | 3.2 Biturbo V8 32V (271kw) | Coupe | Petrol | -- |
| Ferrari | 360 | 1999 - 2005 | 3.6 Modena (294kw) | Coupe | Petrol | -- |
| Ferrari | 360 | 2000 - 2005 | 3.6 Spider (294kw) | Convertible | Petrol | -- |
| Maserati | Spyder GT | 2001 - 2007 | 4.2 (287kw) | Convertible | Petrol | -- |
| Maserati | Spyder | 2002 - 2007 | 4.2 (287kw) | Coupe | Petrol | -- |
| SKU | NGK-PMR8A |
| Brand | NGK |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.050m |
$43.13
or 4 payments of $10.78 with
Info