Item: MANTIC CLUTCH Steel Replacement Flywheel SRF1030
Product Description
Designed and manufactured to replace the clutch system installed as Original Equipment, a CI standard replacement clutch kit is the reliable choice.
Each component has been thoroughly tested and developed for a specific application.
This range provides a Quality Assured replacement part that will meet or exceed the requirements of the original unit. After 60 years of experience in developing and manufacturing clutch kits for OEM and Aftermarket use, CI is the trusted source for a complete range of Clutch Kits suited to your vehicle.
Features
| Warranty | 2 Year / 40,000KM Warranty |
|---|---|
| Feature 1 | Meets or Exceeds OE Standards |
| Feature 2 | 2 Year / 40,000KM Warranty |
| Feature 3 |
| Weight (KG) | 5.00 |
|---|---|
| Package Length (CM) | 33.5 |
| Package Height (CM) | 33 |
| Package Width (CM) | 11 |
| Flywheel Specs | |
| Tech Comments | |
| Clutch Plate | |
| Torque Capacity |
| SKU | MANTIC-SRF1030 |
| Brand | MANTIC CLUTCH |
| Shipping Weight | 20.0000kg |
| Shipping Width | 0.600m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.350m |
$1,893.66
or 4 payments of $473.42 with
Info
$1,625.97
or 4 payments of $406.49 with
Info
$672.27
or 4 payments of $168.07 with
Info
$925.93
or 4 payments of $231.48 with
Info
$1,795.98
or 4 payments of $449.00 with
Info
$2,198.94
or 4 payments of $549.74 with
Info