item: HARDENED ENGINE MOUNT, HONDA, CIVIC, INTEGRA, DC2 94-01, EG, EH, EJ1/2
Reinforced engine mount made by hardened rubber create more strength than OEM rubber mounts, reduce engine move significantly, and provide the maximum output under engine acceleration.
. Offers a more direct connection between the Drive-train and Chassis
. Increasing the life span of the mounts and helps to put power down to the wheels
. Direct bolt-on with OEM components
. Increased stability during cornering and acceleration
. Reduces Engine Torque twist
(5844)
5844
| SKU | 5844 |
| Brand | HARDRACE |
| Shipping Weight | 3.8300kg |
| Shipping Width | 0.209m |
| Shipping Height | 0.133m |
| Shipping Length | 0.212m |
| Shipping Cubic | 0.007000000m3 |
| SKU | HR-1789-5844 |
| Brand | HARDRACE |
| Shipping Weight | 25.0000kg |
| Shipping Width | 0.500m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.400m |
$289.80
or 4 payments of $72.45 with
Info
$326.55
or 4 payments of $81.64 with
Info
$765.00
or 4 payments of $191.25 with
Info
$159.60
or 4 payments of $39.90 with
Info
$253.05
or 4 payments of $63.26 with
Info
$435.75
or 4 payments of $108.94 with
Info
$326.55
or 4 payments of $81.64 with
Info