Item: GT Pumps GTPS03071 Bolt-On Turbo Upgrade (WRX 01-07/STi 02-20)
GTPUMPS specializes in bolt on upgrades for Subaru WRX/STi and Mitsubishi Lancer Evolution. GTPUMPS haS the largest range of bolt on upgrade Mitsubishi based performance turbochargers in Australia, also offers turbocharger upgrades/rebuilds as well as brand new turbochargers.
New from GT Pumps is the GTPS03071 bolt-on turbo. Great for 2.0 litre motors and comes with steel actuator. Uses genuine Garrett Japan ball bearing cartridge for quick spool and reliable performance.
| Bearing Type: | Ball Bearing |
| Inlet Size: | OEM |
| Oil Line Included: | No |
| Scroll: | Single |
| Exhaust Housing Size: | 8cm |
| Rated Horsepower: | 430hp |
| Wastegate: | Internal |
| Fitment: | OEM |
| Ported Turbine Housing: | Yes |
| Gaskets Included: | Yes |
| Cartridge: | Mitsubishi |
2001-2007 Subaru WRX
2002-2020 Subaru WRX STI
| SKU | GTPS03071 |
| Brand | GT Pumps |
| Shipping Weight | 25.0000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.400m |
| Shipping Length | 0.400m |
$2,310.00
or 4 payments of $577.50 with
Info
$1,064.70
or 4 payments of $266.18 with
Info
$3,499.65
or 4 payments of $874.91 with
Info
$1,094.10
or 4 payments of $273.52 with
Info
$1,765.05
or 4 payments of $441.26 with
Info
$1,680.00
or 4 payments of $420.00 with
Info
$2,171.40
or 4 payments of $542.85 with
Info
$1,044.75
or 4 payments of $261.19 with
Info