Description
This product is not legal for sale or use on emission-controlled vehicles except when used as a direct replacement part matching OEM specifications.
Additional information
| Weight | 6.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 x— 6 x— 6 in |
Mounting Configuration: In Tank
| CARB or EFI | Power Adder | FUEL | Horsepower |
|---|---|---|---|
| EFI | Naturally Aspirated | Gas | 4800 |
| EFI | Naturally Aspirated | E85 | 3360 |
| EFI | Forced Induction | Gas | 3400 |
| EFI | Forced Induction | E85 | 2380 |
| CARB | Naturally Aspirated | Gas | 5400 |
| CARB | Forced Induction | Gas | 3800 |
| CARB | Naturally Aspirated | E85 | 3780 |
| CARB | Forced Induction | E85 | 2400 |
P/N 18054: Fuel Pump, True Variable Speed, Module, w/ Fuel Cell Pickup, Brushless Spur 7.0
Ground Shaking Performance - Advanced Technology
Fuel injected engines:
- up to 4,800 FWHP on GAS - naturally aspirated
- up to 3,400 FWHP on GAS - forced air induction
- up to 3,360 FWHP on E85 - naturally aspirated
- up to 2,380 FWHP on E85 - forced air induction
Carbureted Engines:
- up to 5,400 FWHP on GAS - naturally aspirated
- up to 3,800 FWHP on GAS - forced air induction
- up to 3,780 FWHP on E85 - naturally aspirated
- up to 2,400 FWHP on E85 - forced air induction
| SKU | aeromotive-18054 |
| Brand | AEROMOTIVE |
| Shipping Weight | 35.0000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.300m |
$655.00
or 4 payments of $163.75 with
Info
$118.70
or 4 payments of $29.68 with
Info
$1,699.95
or 4 payments of $424.99 with
Info
$329.00
or 4 payments of $82.25 with
Info
$2,427.95
or 4 payments of $606.99 with
Info
$219.00
or 4 payments of $54.75 with
Info
$52.00
or 4 payments of $13.00 with
Info