Description
This product is not legal for sale or use on emission-controlled vehicles except when used as a direct replacement part matching OEM specifications.
Additional information
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 13 × 14 in |
Mounting Configuration: In Tank
| CARB or EFI | Power Adder | FUEL | Horsepower |
|---|---|---|---|
| EFI | Naturally Aspirated | Gas | 4800 |
| EFI | Naturally Aspirated | E85 | 3360 |
| EFI | Forced Induction | Gas | 3400 |
| EFI | Forced Induction | E85 | 2380 |
| CARB | Naturally Aspirated | Gas | 5400 |
| CARB | Forced Induction | Gas | 3800 |
| CARB | Naturally Aspirated | E85 | 3780 |
| CARB | Forced Induction | E85 | 2400 |
P/N 18646: Fuel Cell, True Variable Speed, 6 Gal, Brushless Spur 7.0
Ground Shaking Performance – Advanced Technology
Fuel injected engines:
– up to 4,800 FWHP on GAS – naturally aspirated
– up to 3,400 FWHP on GAS – forced air induction
– up to 3,360 FWHP on E85 – naturally aspirated
– up to 2,380 FWHP on E85 – forced air induction
Carbureted Engines:
– up to 5,400 FWHP on GAS – naturally aspirated
– up to 3,800 FWHP on GAS – forced air induction
– up to 3,780 FWHP on E85 – naturally aspirated
– up to 2,400 FWHP on E85 – forced air induction
| SKU | aeromotive-18646 |
| Brand | AEROMOTIVE |
| Shipping Weight | 35.0000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.300m |
$666.94
or 4 payments of $166.74 with
Info
$1,694.87
or 4 payments of $423.72 with
Info
$142.73
or 4 payments of $35.68 with
Info
$2,661.01
or 4 payments of $665.25 with
Info
$226.49
or 4 payments of $56.62 with
Info
$48.54
or 4 payments of $12.13 with
Info
$1,439.95
or 4 payments of $359.99 with
Info