Description
This product is not legal for sale or use on emission-controlled vehicles except when used as a direct replacement part matching OEM specifications.
Additional information
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 14 in |
Mounting Configuration: In Tank
| CARB or EFI | Power Adder | FUEL | Horsepower |
|---|---|---|---|
| EFI | Naturally Aspirated | Gas | 6900 |
| EFI | Naturally Aspirated | E85 | 4830 |
| EFI | Forced Induction | Gas | 4900 |
| EFI | Forced Induction | E85 | 3430 |
| CARB | Naturally Aspirated | Gas | 7600 |
| CARB | Forced Induction | Gas | 5500 |
| CARB | Naturally Aspirated | E85 | 5300 |
| CARB | Forced Induction | E85 | 3850 |
P/N 18649: Fuel Cell, True Variable Speed, 20 Gal, Brushless Spur 10.0
Ground Shaking Performance – Advanced Technology
Fuel injected engines:
– up to 6,900 FWHP on GAS – naturally aspirated
– up to 4,900 FWHP on GAS – forced air induction
– up to 4,830 FWHP on E85 – naturally aspirated
– up to 3,430 FWHP on E85 – forced air induction
Carbureted Engines:
– up to 7,600 FWHP on GAS – naturally aspirated
– up to 5,500 FWHP on GAS – forced air induction
– up to 5,300 FWHP on E85 – naturally aspirated
– up to 3,850 FWHP on E85 – forced air induction
| SKU | aeromotive-18649 |
| Brand | AEROMOTIVE |
| Shipping Weight | 35.0000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.300m |
$35.74
or 4 payments of $8.94 with
Info
$126.58
or 4 payments of $31.64 with
Info
$29.95
or 4 payments of $7.49 with
Info
$409.00
or 4 payments of $102.25 with
Info
$249.95
or 4 payments of $62.49 with
Info
$69.00
or 4 payments of $17.25 with
Info