Description
Replacement A1000 Fuel pump module and pickup for Aeromotive fuel cells Fuel Injected Engines: up to 1300 HP - naturally aspirated up to 1000 HP - forced air induction Carbureted Engines: up to 1500 HP - naturally aspirated up to 1200 HP - forced air induction
This product is not legal for sale or use on emission-controlled vehicles except when used as a direct replacement part matching OEM specifications.
Additional information
| Weight | 6.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.25 x— 7 x— 6.5 in |
Mounting Configuration: In Tank
| CARB or EFI | Power Adder | FUEL | Horsepower |
|---|---|---|---|
| EFI | Naturally Aspirated | Gas | 1300 |
| EFI | Naturally Aspirated | E85 | 910 |
| CARB | Naturally Aspirated | Gas | 1500 |
| CARB | Naturally Aspirated | E85 | 1050 |
| EFI | Forced Induction | Gas | 1000 |
| EFI | Forced Induction | E85 | 700 |
| CARB | Forced Induction | Gas | 1200 |
| CARB | Forced Induction | E85 | 840 |
Replacement A1000 Fuel pump module and pickup for Aeromotive fuel cells
This product is not legal for sale or use on emission-controlled vehicles except when used as a direct replacement part matching OEM specifications.
Fuel Injected Engines:
up to 1300 HP - naturally aspirated
up to 1000 HP - forced air induction
Carbureted Engines:
up to 1500 HP - naturally aspirated
up to 1200 HP - forced air induction
| SKU | aeromotive-18003 |
| Brand | AEROMOTIVE |
| Shipping Weight | 25.0000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.300m |
$25.95
or 4 payments of $6.49 with
Info
$1,112.93
or 4 payments of $278.23 with
Info
$305.11
or 4 payments of $76.28 with
Info
$1,744.25
or 4 payments of $436.06 with
Info
$1,114.95
or 4 payments of $278.74 with
Info
$106.81
or 4 payments of $26.70 with
Info
$1,044.75
or 4 payments of $261.19 with
Info