Description
Replacement A1000 Fuel pump module for Aeromotive fuel cells ( pickup not included ) Fuel Injected Engines: up to 1300 HP – naturally aspirated up to 1000 HP – forced air induction Carbureted Engines: up to 1500 HP – naturally aspirated up to 1200 HP – forced air induction. This product is not legal for sale or use on emission-controlled vehicles except when used as a direct replacement part matching OEM specifications.
Additional information
| Weight | 6.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.25 × 7 × 6.5 in |
Mounting Configuration: External
| CARB or EFI | Power Adder | FUEL | Horsepower |
|---|---|---|---|
| EFI | Naturally Aspirated | Gas | 1300 |
| EFI | Naturally Aspirated | E85 | 910 |
| CARB | Naturally Aspirated | Gas | 1500 |
| CARB | Naturally Aspirated | E85 | 1050 |
| EFI | Forced Induction | Gas | 1000 |
| EFI | Forced Induction | E85 | 700 |
| CARB | Forced Induction | Gas | 1200 |
| CARB | Forced Induction | E85 | 840 |
Replacement A1000 Fuel pump module for Aeromotive fuel cells ( pickup not included )
This product is not legal for sale or use on emission-controlled vehicles except when used as a direct replacement part matching OEM specifications.
Fuel Injected Engines:
up to 1300 HP – naturally aspirated
up to 1000 HP – forced air induction
Carbureted Engines:
up to 1500 HP – naturally aspirated
up to 1200 HP – forced air induction
| SKU | aeromotive-18010 |
| Brand | AEROMOTIVE |
| Shipping Weight | 10.0000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.300m |
$155.19
or 4 payments of $38.80 with
Info
$629.95
or 4 payments of $157.49 with
Info
$595.10
or 4 payments of $148.78 with
Info
$1,390.62
or 4 payments of $347.65 with
Info
$184.95
or 4 payments of $46.24 with
Info
$69.99
or 4 payments of $17.50 with
Info
$1,930.14
or 4 payments of $482.54 with
Info