Description
Ideal replacement for the vacuum/boost port found in all Aeromotive bypass regulators where Vacuum/Boost reference is not required.
This product is not legal for sale or use on emission-controlled vehicles except when used as a direct replacement part matching OEM specifications.
Machined from solid brass a 1/16” NPT male thread, this features a sintered brass filter that allows the regulator to breath but inhibits foreign material from entering the regulator cap.
Additional information
| Weight | 0.03 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.38 × 2.69 × 1.25 in |
Mounting Configuration: External
| CARB or EFI | Power Adder | FUEL | Horsepower |
|---|
P/N 15662 Breather for 1/16? Vacuum/Boost Port
Replacement breather for the vacuum/boost nipple that comes stock in all Aeromotive Bypass Regulators. Perfect for any application that does not require fuel pressure to be influenced by manifold pressure.
For a 5/32? barb vacuum/boost nipple see
For a AN-04 vacuum/boost conversion see
| SKU | aeromotive-15662 |
| Brand | AEROMOTIVE |
| Shipping Weight | 10.0000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.300m |
$32.95
or 4 payments of $8.24 with
Info
$54.95
or 4 payments of $13.74 with
Info
$22.95
or 4 payments of $5.74 with
Info
$207.24
or 4 payments of $51.81 with
Info
$74.95
or 4 payments of $18.74 with
Info
$8.95
or 4 payments of $2.24 with
Info
$31.95
or 4 payments of $7.99 with
Info
$309.95
or 4 payments of $77.49 with
Info