Description
Designed for crazy horsepower, its hard to find a more powerful, higher flowing, in-line fuel pump anywhere. Engineered for high-horsepower racing engines, this beautiful pump features our innovative ‘dual chamber pump design.
* This product is not compatible for use with diesel fuel. For an engineered solution for diesel, please
Additional information
| Weight | 6.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.5 x— 5.75 x— 7 in |
Mounting Configuration: External
| CARB or EFI | Power Adder | FUEL | Horsepower |
|---|---|---|---|
| EFI | Naturally Aspirated | Gas | 2200 |
| EFI | Naturally Aspirated | E85 | 1540 |
| CARB | Naturally Aspirated | Gas | 2600 |
| CARB | Naturally Aspirated | E85 | 1820 |
| EFI | Forced Induction | Gas | 1700 |
| EFI | Forced Induction | E85 | 1190 |
| CARB | Forced Induction | Gas | 2000 |
| CARB | Forced Induction | E85 | 1400 |
P/N 11102: Pro Series Fuel Pump
Designed for crazy horsepower, its hard to find a more powerful, higher flowing, in-line fuel pump anywhere. Engineered for high-horsepower racing engines, this beautiful pump features our innovative ‘dual chamber pump design.
Fuel injected engines:
up to 2200 HP - naturally-aspirated
up to 1700 HP - forced air induction
Carbureted engines:
Up to 2600 HP - naturally aspirated
Up to 2000 HP - forced air induction
| SKU | aeromotive-11102 |
| Brand | AEROMOTIVE |
| Shipping Weight | 25.0000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.300m |
$25.95
or 4 payments of $6.49 with
Info
$1,112.93
or 4 payments of $278.23 with
Info
$305.11
or 4 payments of $76.28 with
Info
$1,744.25
or 4 payments of $436.06 with
Info
$1,114.95
or 4 payments of $278.74 with
Info
$106.81
or 4 payments of $26.70 with
Info
$1,044.75
or 4 payments of $261.19 with
Info