Description
Billet mounting bracket provides a reliable mounting platform for Aeromotive’ 6-Series Belt Drive Mechanical Fuel Pump. CNC machined from 6065 T6 Aluminum for light weight and strength, the perfect mounting solution for your 6-Series Belt Drive Aeromotive Fuel Pump.
Features integral tear-drop shape with arched slots to allow sweeping the pump toward and away from the drive-mandrel / drive-pulley for easy belt tension adjustments.
Additional information
| Weight | 0.68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.5 × 4.75 × 4 in |
Mounting Configuration: External
| CARB or EFI | Power Adder | FUEL | Horsepower |
|---|
P/N: 11705 Mechanical Pump Mounting Bracket
Lightweight Belt-Drive Fuel Pump Mounting Bracket
| SKU | aeromotive-11705 |
| Brand | AEROMOTIVE |
| Shipping Weight | 10.0000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.300m |
$13.95
or 4 payments of $3.49 with
Info
$17.95
or 4 payments of $4.49 with
Info
$636.03
or 4 payments of $159.01 with
Info
$23.95
or 4 payments of $5.99 with
Info
$3.95
or 4 payments of $0.99 with
Info
$424.95
or 4 payments of $106.24 with
Info
$8.95
or 4 payments of $2.24 with
Info
$11.95
or 4 payments of $2.99 with
Info