Description
For additional information on this product, see the
* This product is not compatible for use with diesel fuel. For an engineered solution for diesel, please
Additional information
| Weight | 5.71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.5 × 4.75 × 4 in |
Mounting Configuration: External
| CARB or EFI | Power Adder | FUEL | Horsepower |
|---|---|---|---|
| EFI | Naturally Aspirated | Gas | 1900 |
| EFI | Naturally Aspirated | E85 | 1330 |
| CARB | Naturally Aspirated | Gas | 2300 |
| CARB | Naturally Aspirated | E85 | 1610 |
| EFI | Forced Induction | Gas | 1400 |
| EFI | Forced Induction | E85 | 980 |
| CARB | Forced Induction | Gas | 1700 |
| CARB | Forced Induction | E85 | 1190 |
P/N 11110: Marine Eliminator Fuel Pump
For additional information on this product, see the
Certified to ISO 8846, SAE J1171 & United States Coast Guard Requirements for Ignition Protection & Fire Resistance.
Carbureted Engines:
up to 2300 HP – naturally aspirated
up to 1700 HP – forced air induction
Fuel Injected Engines:
up to 1900 HP – naturally aspirated
up to 1400 HP – forced air induction
| SKU | aeromotive-11110 |
| Brand | AEROMOTIVE |
| Shipping Weight | 25.0000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.300m |
$48.54
or 4 payments of $12.13 with
Info
$658.17
or 4 payments of $164.54 with
Info
$274.95
or 4 payments of $68.74 with
Info
$630.70
or 4 payments of $157.68 with
Info
$197.37
or 4 payments of $49.34 with
Info
$552.05
or 4 payments of $138.01 with
Info
$455.00
or 4 payments of $113.75 with
Info
$29.95
or 4 payments of $7.49 with
Info