Provent Replacement Element (PVE200DP)
SKU: PVE200DP
Replacement Elements
In Stock
Calculate Shipping
Summary
Advantages of The Direction-Plus' ProVent® Replacement Element PVE200DP:
• Up to 200 l/min blow-by gas
• Very compact design
• Available with high-efficiency or ultra-efficiency medium
• Integrated pressure regulation for crankcase
• Also available with bypass valve (integrated in separation element)
• Tool-free element replacement with protection against incorrect insertion
through turn-lock mechanism and element with integrated handle
• Suitable for use with open or closed CCV system
• Use of two ProVent 200 in parallel possible
• Check valve for oil return available (recommended)
Check fitment guide below to confirm suitability for your vehicle.
Specification
Weight .2 kg
Dimensions 20 x 10 x 10 cm
SKU PVE200DP
Brand DIRECTION PLUS
Shipping Weight 5.0000kg
Shipping Width 0.350m
Shipping Height 0.150m
Shipping Length 0.200m
More From This Category
SKU: SAAS-ST7101
Oil Catch Tank Install Kit for Volkswagen Amarok 2.0L 2011 - On
SKU: CUSCO-280-136009A
CUSCO OIL CATCH TANK 0.6 liter FOR MR2 AW11 (4A-GZE)136 009 A