Fan clutches reduce the drain of engine power and improve the efficiency of a vehicle's cooling system. A fluid coupling devices which provide air flow through the radiator by using the water pump shaft to power a fan blade. Thermal fan clutches have a built-in thermostat coil spring that detects the air temperature passing through the radiator and air conditioning condenser.
*PLEASE REFER TO SELECTION GUIDE
| SPECIFICATIONS | |
| TYPE | D |
| ROTATION | CW |
| OVERALL DIAMETER A | 163.8 |
| PILOT DIAMETER B | 19.1 |
| PILOT DEPTH C | 16.0 |
| FLANGE CIRCLE D | 65.5 |
| FAN MOUNT HEIGHT E | 41.4 |
| FAN BOLT CIRCLE F | 82.6 |
| FAN MOUNT DIAMETER G | 66.3 |
| OVERALL HEIGHT H | 94.2 |
| BOLT / NUT TYPE (FAN TO CLUTCH) | 5/16-18 BOLT |
| SKU | daviescraig-dc2799 |
| Brand | DAVIES CRAIG |
| Shipping Weight | 8.0000kg |
| Shipping Width | 0.500m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.250m |
$192.66
or 4 payments of $48.16 with
Info
$152.00
or 4 payments of $38.00 with
Info
$25.00
or 4 payments of $6.25 with
Info
$21.00
or 4 payments of $5.25 with
Info
$278.12
or 4 payments of $69.53 with
Info
$275.91
or 4 payments of $68.98 with
Info
$202.03
or 4 payments of $50.51 with
Info
$55.00
or 4 payments of $13.75 with
Info